streda 20. júna 2018

Ruby Redfortová

Pojinko predstavuje:

  

Ruby Redfortová - Lauren Child

 

Ako Pojinko zvykne hovorievať - už je to nejaký ten piatok - čo som recenzoval prvý diel (urobte kuk) dobrodružstiev skoro (a možno úplne) geniálnej a úplne (to už celkom určite) strelenej baby, dievčaťa, ktorú si zamilujú aj chlapci, ba tí sa do nej priam zamilujú, ale malé slečny sa do nej celkom určo vžijú a tým je táto séria kníh aj určená. Ale nebol to len nejaký ten piatok, od slovenského vydania uplynulo už takmer päť rokov! a druhá časť stále nikde... Pojinko bol zúfalý! Nielen, že ho pubertiačky neustále bombardovali otázkami, kedy sa vydavateľstvu uráči dovydávať zvyšok série, ale sám mal obrovskú chuť na pokračovanie! Dokonca písal vydavateľovi, ktorý ho chlácholil, aby bol trpezlivý, že sa už prekladá, že sa už na tom pracuje... No a keď pohár trpezlivosti takmer pretiekol, prevydali prvý diel (už beznádejne vypredaný) a v rýchlej následnosti sa objavili ďalšie dva! Juch, tak to má byť! A séria dostala aj modernú, parádniacku obálku s kúl (nie akože kôl po česky, ale "cool" - teda čosi supišné a trendiacke) dizajnom! Teda, ešte raz: Juchú! (čítajte ako "jučú" :D) 
Na Ruby Redfortovej je všetko cool. Alebo aj: je úplne všetko cool na Ruby Redfortovej. Akokoľvek si poprehadzujete v tejto vete slovosled, bude totiž znieť vždy rovnako cool. 
Trinásťročná Ruby je tá správna pubertiačka so všetkým, čo k tomu patrí; strelená, pobláznená, šikovná, múdra, inteligentná, pekná, vtipná... a áno, poriadne sarkastická. A oproti bežnému tínedžerovi nie je ani trochu otravná :D, naopak, presne naopak! Kniha je pútavá, čítavá, napínavá a humorná. Je to rovnako výborný a vhodný tip pre tie dievčatá, ktoré príliš nečítajú a hľadajú niečo, čo by ich konečne zaujalo, ako pre knihomoľky, ktoré zhltnú čokoľvek, čo im príde do ruky a pred oko. A ani jedna ani druhá skupina čitateliek na Ruby tak skoro nezabudne. Hlavná hrdinka je naozaj výrazná a nadovšetko (alebo napriek všetkému? :)) sympatická postava.
A to som sa nezmienil o jej najväčšej prednosti, jej veľkom dare, či talente, ak chcete: je maniačka do šifier, hlavolamov a rébusov každého druhu. Práve pre to po tejto knižke kedysi Pojinko siahol. Nuž, niežeby som bol aspoň z desatiny taký expert ako Ruby, pravdu povediac, som na takéto veci úplne tupý, ale veľmi ma jej schopnosti tajnej agentky fascinujú a závidím jej.

Toto si zapíšte za uši, decká: knižky o Ruby Redfortovej sú z určitej časti možno dievčenským románom, sú ale hlavne špionážnym príbehom!!! Ak sa chcete ocitnúť vo svete tajných agentúr a supertajných zločineckých organizácií, ultra mega supiš kladných špiónov, čo zachraňujú svet a extra výnimočne záporných zloduchov, ktorí sa ho usilujú zničiť, nech sa páči, pristúpte bližšie a... čítajte už! Na čo ešte čakáte?! :D

Pre Pojinka je podmanivé aj to, že príbehy o Ruby Redfortovej sú rovnakou mierou poctivým žánrovým špionážnym thrillerom pre mladého čitateľa a zároveň paródiou na tento žáner.

A čo je ešte podmanivejšie, je fakt, že v príbehoch nájdete aj samotné šifry a niečo sa o nich dozviete!

tu sú diely preložené do slovenčiny (dúfam, že sériu dovydávajú postupne celú):

1. Pozri sa mi do očí
2. Naposledy zadrž dych
3. Ovoňaj fialky odspodu

Takže, keď sa pozriete na knižky Ruby Redfortovej, prečítate ich na jeden dych a dozviete sa tajomstvá, ktoré si zoberiete do hrobu a zveríte sa s nimi jedine korienkom fialiek :)


vydáva: Slovart, 2018 
knihy majú okolo 350 strán a trošinku menší formát
pevná väzba so štýlovou ilustráciou na prebale
ideálny vek: 11 - 14 rokov
pre dievčatá

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára