sobota 30. júna 2018

Detektívna kancelária č.2

Pojinko predstavuje:

Detektívna kancelária č.2 - Jørn Lier Horst


Ako by môj kamarát povedal: "Dobrá detektívka nie je vôbec zlá!" A ako Pojinko hovorí: "Dobrých detektívok nie je nikdy dosť!"

Svet detektívok/kriminálok ovládli už pred nejakým tým rokom severskí autori. A zdá sa, že to neplatí len pre literatúru pre dospelých. Pamätáte si na skvelú, senzačnú, bombastickú sériu Detektívna kancelária LasseMaja? Nuž, vyzerá to tak, že má vážneho konkurenta! 
Aj tu na nás čaká dvojčlenný mini tím detských vyšetrovateľov. Akčná Tiril a hĺbavý Oliver. Počkať, v duchu príbehov Enid Blytonovej tu nechýba ani tretí člen, tak trochu maskot, ale popritom právoplatný člen partie. Je to psík-stopár a volá sa Osmo.
I tu máme malú obec, ktorá je bohatá na záhady a zločiny toho najrozmanitejšieho druhu. Aj tu sa každý príbeh začína mapou mestečka a predstavíme si postavy, s ktorými sa v príbehu stretneme. Rovnako ako Detektívna kancelária LasseMaja je aj Detektívna kancelária č.2 (č. 2 preto, lebo strýko Fred, ich kamarát, si už jednu založil, a zdá sa, že v mestečku s presne 937 obyvateľmi sa uživia rovno aj kancelárie dve :D) vhodným, pche, "vhodný" je slabé slovo, nie, je vyložene skvostným vstupom / bránou, ktorou môže detský čitateľ vstúpiť do príťažlivej a lákavej ríše detektívneho žánru. Kniha je ale tiež veľmi dobrou voľbou pre každého začínajúceho čitateľa, pretože text je pútavo napísaný a nie je ho veľa, samotný font písma je väčší a samozrejme, natrafíme tu, podobne ako v už spomínanej konkurenčnej sérii, na špecifické ilustrácie, ktoré funkčne dokresľujú naše dobrodružstvo. Veru, aj nezameniteľnosť ilustrácií je to, čo majú naše dve série podobné. LasseMaja má čiernobiele kresby, ktoré pripomínajú karikatúry, tu sú zas kresby farebné a vyznačujú sa komiksovým štýlom. Vyhotovil ich Hans Jørgen Sandnes.
Niekto by namietal, že tieto dve série sú identické a jediným rozdielom je to, že jedna má švédsky pôvod a druhá pochádza z Nórska, a mal by vlastne pravdu :) Ďalší by oprávnene poznamenal, že Horst vykráda Widmarka, lebo LasseMaja bola skôr, ale Pojinko Vám zas povie, aby ste si s týmto hlavu nelámali, buďme radi, že máme zas ďalšiu várku príbehov! A to je pre milovníkov poctivo odvedenej detektívnej práce prvoradé. Nebudem už ďalej tieto dve série porovnávať, lebo kvalitné sú zhruba rovnako, veď obe sa v krajine svojho vzniku aj stali bezkonkurenčnými detskými bestsellermi, spomeniem už iba jednu vec, ktorú majú tiež spoločnú, ech, ako inak :D, je to detektívka v pravom zmysle slova, so všetkým, čo k tomu patrí, takže náš malý čitateľ si skutočne potrápi mozgovnicu a bude mať pocit, že pomohol pri riešení naozajstného prípadu. Tu už len posledná poznámka - autor bol skutočne vyšetrovateľom a kriminalistom, a je to poznať!

Lasse a Maja sa zatiaľ slovenskému čitateľovi predstavili v ôsmych knižkách a pripravované sú ďalšie. Dokopy figurujú v 21 prípadoch, takže sa máme na čo tešiť! Dobrodružstvá Tiril a Olivera boli zatiaľ preložené dve, v prvej deti riešia zdanlivo nesúviace krádeže, v druhej sa pátranie začne odvíjať po tom, čo Oliver pri bicyklovaní zapadne do záhadnej jamy... a tie vznikajú ako huby po daždi... čo je za tým? vlastne, kto je za tým? Dúfajme, že vydavateľstvo neustane vo svojom úsilí, lebo séria sa stále dopisuje a Pojinko vypátral (zatiaľ) 17 kníh. Držme teda palce!


ukážka:


Knižky vydáva vydavateľstvo Premedia, majú okolo 80 strán, mäkkú väzbu a sú vhodné pre čitateľov od osem rokov.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára