štvrtok 19. júla 2018

Námorné dobrodružstvá

Pojinkova téma:


Námorné dobrodružstvá


Ahoj, suchozemci! Chcete sa stať pravými morskými vlkmi?! Dobre teda, ale život na palube lode je tvrdá drina a niekedy aj boj o prežitie! Vraj to viete, že si to dobre uvedomujete? Výborne! Tak kapitán Pojinko Vás víta na lodi Morský červík!

Kedysi boli veľmi obľúbené chlapčenské romány, ktoré sa odohrávali na mori. A možno je to spôsobené tým, že je už iná doba, alebo to bude možno iba preto, že sme vnútrozemská krajina, ale dnes nie sú takéto typy príbehov nijako veľmi vyhľadávané. A predsa nejaké v nedávnej dobe vyšli a sú veľmi zaujímavé, a kedy inokedy sa na ne bližšie pozrieť, ako v čase dovoleniek pri mori?

Teraz Vám Pojinko predstaví tri veľmi pútavé knižky, ktoré sa odohrávajú pri mori alebo priamo na mori a poteší sa im každá dobrodružná nátura, či chlapec, či dievča. A zaujímavé na nich je aj to, že každá z nich obsahuje pomerne silné prvky detektívky, teda si na svoje prídu aj malí vyšetrovatelia.


Tajomná loď - Mary Higgins Clarková

Kniha pre malých čitateľov (celkom dobrá aj pre prvé samostatné čítania), ktorá vyniká výtvarným spracovaním. Keďže ju napísala bestsellerová autorka kriminálnych románov, nájdete tu i detektívnu zápletku. Príbeh nie je nijako objavný ani prelomový, no zaručene zaujme a vtiahne čitateľa na exotické miesto, ba i do inej doby... 
Malý Thomas je na prázdninách pri mori u svojej starej mamy, jedného dňa sa hrá na pobreží a stretne sa s priateľským duchom chlapca v jeho veku. Silas, tak sa volá mladý plavčík, mu rozpovie historku o tom, ako zachránil loď svojho kapitána pred stroskotaním...
Hoci sa - trošku preháňam - príbeh skončí skôr ako sa začal (textu naozaj nie je v knihe veľa), má, aj pre nádherné ilustrácie (možno povedať, že maľby) a príťažlivému prostrediu divokého pobrežia a dávnemu príbehu, ktorý malému čitateľovi doslova ožíva pred očami, nezameniteľnú a lákavú atmosféru.


ukážka:
info:
ilustrácie: Wendell Minor (krásne maľby, ktoré budujú tú správnu atmosféru)
vydal: Tatran, 2007 (knihu zoženiete už len v knižniciach a na bazáre)
počet strán: 40
atypický mierne obdĺžnikový, väčší formát, pevná väzba s prebalom
vek: 6/7 +
ideálna pre chlapcovNa mori s Horácom Nelsonom - Ľudmila Mičeková

Toto bol pre Pojinka taký malý šok. Ale šok v dobrom. To, že vie žena napísať napínavý a po všetkých stránkach fungujúci príbeh pre chlapcov, že sa vie tak do nich vcítiť, s tým som sa už neraz stretol, ale žeby Slovenka napísala dobrú knihu, ktorá sa dohráva na mori, to je (už len pre našu vnútrozemskú polohu a skôr záľubu v horách než v mori) len predsa trochu nevídané. 
Dvaja bratia idú spolu so svojím otcom a psíkom Horácom (pomenovaný je podľa slávneho admirála Horacia Nelsona) stráviť prázdniny pri mori. A na mori! Na palube plachetnice Vagabond.
Kniha je akoby zložená z dvoch samostatných, po sebe sa odohrávajúcich epizód - dobrodružstiev, ktoré chlapci zažijú. Prvé sa mi páčilo viacej, ale aj druhé má dobrý nápad a spád. Keďže jeden z bratov je ešte v detskom  veku a druhý je už pubertiak a autorka veľmi pekne vykreslila ich charaktery a vie sa vpolohovať do ich psychiky, bude kniha baviť ako starších, tak aj mladších chlapcov. Slovenské postavy a dobrá znalosť Chorvátska, kde sa dej knižky odohráva, tiež prispieva k tomu, že nášho (slovenského) čitateľa ľahko vtiahne do deja. Ako hrdinovia knihy, tak aj prostredie, mu bude sympatické a možno aj známe.

V prvom dobrodružstve sú chlapci odkázaní sami na seba, lebo otec odišiel do prístavu vybaviť povolenie na plavbu a ako to už s nezbedníkmi býva, spravia chybu, keď sa v člne vydajú na otvorené more... a to ešte musia chytiť zlodeja, ktorý im počas neprítomnosti vykradne loď!
V druhej polovici knihy sa vydávajú v plachetnici na Jadranské more a priberú so sebou pasažiera. Atraktívne mladé dievča, ktoré sa ale správa podozrivo... Nie je za tým niečo nekalé?
Kniha je naozaj príjemným dobrodružne detektívnym čítaním pre chlapcov.


ukážka:
info:
ilustrácie: Ľudmila Mičeková (keď si sám autor ilustruje knihu, je to vždy hazard... teraz to ale vôbec nedopadlo zle, škoda len nevýraznej obálky...)
vydal: Motýľ, 2007
počet strán:198
klasický formát, pevná väzba
najlepší čitateľský vek: 11 - 13 rokov
ako stvorené pre chlapcov, vlastne, je to aj stvorené pre chlapcov :)Škola pod plachtami - Alexander McCall Smith

Decká, nechceli by ste sa plaviť na školskej plachetnici? V niektorých krajinách majú totiž tradíciu stráviť časť prázdnin, za odmenu, na palube lode. Niekde dokonca zvyknú stráviť na mori aj časť školského roka. Len si predstavte takú školu v prírode, lenže na plachetnici! Nebolo by to úžasné? No, ak netrpíte morskou chorobou, tak ako jeden z ich (grci-grc :D), tak veru by bolo!
Naši dvaja súrodenci navštevujú presne takýto typ školy. Veď kde inde by absolvovali školskú dochádzku deti slávnych oceánológov? A čím iným ako námorníkmi by také deti chceli byť?
A tak sa postupne oboznamujú so spolužiakmi a s posádkou. S niektorými sa skamarátia, v iných nájdu zas protivných protivníkov. A sú to pekne vykreslené výrazné charaktery, či už ide o kapiána, zdravotníčku alebo hoc aj o kuchára. No a samozrejme, oboznamujú sa aj s palubou. Mnohé zaujímavé veci o plavbe po mori sa prostredníctvom hlavných hrdinov dozvie aj čitateľ.
A zažijete s nimi aj mnohé dobrodružstvá, vyšplháte sa do lanovia, zachránite loď pred zrážkou s útesom a príde rad aj na detektívna časť. Loď navštívi filmový štáb, ale deti zistia, že niečo nie je v poriadku... Zrejme to nebudú len takí obyčajní filmári!
Ak chcete zažiť dobrodružstvo na mori, ale aj pevné priateľstvo a rozriešiť popritom zauzlený prípad, určite si túto vydarenú knihu prečítajte. Je to skvelá voľba na prázdniny! Len sa môže stať, že pri čítaní sa tak veľmi zatúžite plaviť, že začnete "zhlábať" z dreva plť a rozhodnete sa ju spustiť na najbližší pidipotôčik v dosahu :D potom bacha na búrky, a na žraloky! ;)


ukážka:
info:
ilustrácie: Iain McIntosh (príťažlivé ilustrácie, z ktorých niektoré sú riešené ako komiks)
vydal: Albatros, 2017
počet strán: 208
klasický formát, pevná väzba
ideálny čitateľský vek: 10 - 12 rokov
skvelé pre chlapcov aj dievčatá

Tak veľa zdaru, morskí vlci, čítajte a... pomóóóc, červík cez palubu, rýchlo, záchranné koleso!


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára