piatok 7. októbra 2016

Minpinkovia

Pojinko odporúča
Minpinkovia - Roald Dahl


Roalda Dahla hádam nemusím predstavovať, ale keďže sa Pojinkovi stáva, že často stretáva ľudí, ktorí ho poznajú buď len ako autora pre deti, či na druhej strane iba ako autora pre dospelých, tak vedzte, že písal aj - aj :) A aj v jednom aj v druhom bol veľmi dobrý. Ale už je to tak, že Pojinkova knižnička je venovaná literatúre pre deti a mládež, takže je Vám určite jasné, moji milení, ktorou časťou jeho tvorby sa budeme dnes zaoberať. Lebo hoci je tento mimoriadne výrazný autor už nejaký ten víkend na onom svete, v srdciach čitateľov žije stále a dlhodobo patrí k jedným z najpredávanejších autorov detskej literatúry na celom, celučkom svete. A možno aj v rámci našej slnečnej sústavy!
A ako dôkaz toho, že jeho odkaz žije ďalej môže slúžiť fakt, že všetky jeho knihy sa objavujú v stále nových a nových vydaniach a niektoré jeho tituly patria k tým najobľúbenejším, po čom siahajú malí zákazníci v kníhkupectvách, či čo si pýtajú návštevníci knižníc.
Nedávno bola jedna jeho kniha aj veľmi pekne sfilmovaná, snáď o tom viete (a možno ste boli aj v kine na premietaní). A tá knižka sa volá Kamoš obor.
Ale prekvapivo nie o nej bude teraz Pojinko rozprávať, vlastne písať...
Vezmime si na paškál jednu knižku, ktorá sa trošku vymiká z jeho tvorby. Tak v prvom rade je určená mladšiemu čitateľovi než tie jeho najvychýrenejšie ako je Matilda, Charlie a továreň na čokoládu či už spomínaný Kamoš obor. A potom je to aj štýl písania, ktorý autor trošku prispôsobil obsahu. Nie je to ten náš typický Roald Dahl. Nečaká nás svojský humor, ktorým autor častuje čitateľa či stále ďalšie a ďalšie bizarné momenty a situácie, v ktorých sa ocitá hlavný hrdina. A predsa je to knižka nádherná. To, čo som uviedol nemá byť kritika, ale jej charakteristika. Je to prekrásne čítanie zamerané na tajomstvo a dobrodružstvo. A čaká nás nejedna napínavá chvíľka. Malý čitateľ bude pri čítaní (či počúvaní) oči (a uši) vypliešťať. Pojinko síce nevie ako sa dajú vypliešťať uši, lebo pri čítaní si na ne nedovidel, ale je mu jasné, že sa to celkom isto nejakým spôsobom dá. A ďalším veľkým lákadlom sú krásne - prekrásne realistické ilustrácie (tento raz nie od autorovho dvorného ilustrátora Quentina Blakea), z ktorých priam dýcha umenie.

Vydajte sa s malým chlapcom na prieskum do tajomného lesa, ktorý obývajú malí ľudkovia. Skamaráťte sa s nimi a skúste ich ochrániť pred hrozivým, obávaným ohnivým netvorom!


ukážka:Na fotkách vidno aj Pojinkovho kamaráta psíka Placúšika, ktorý je náruživým čitateľom, a rád pridrží pri fotení stránky knižky, aby sa nezatvárala ;)info: 
ilustrácie: Patrick Benson
vydal: Enigma, 2007
počet strán: 48
veľký formát (A4), pevná väzba
veková hranica: 5+
chlapci sa určite s hlavným hrdinom stotožnia, ale knižky Roalda Dahla sú určené KAŽDÉMU :)

5 komentárov:

 1. No, prave sme si ju pozicali z kniznice, takze som zvedava, ako deti budu vypliestat usi okrem oci :D
  Roalda Dahla mame dost precitaneho a toto bude iny typ rozpravania, tak uvidime ako to bude fungovat :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Dajte potom Pojinkovi vedieť nakoľko sa knižka páčila.

   Odstrániť
  2. Knizka sa velmi pacila, bola napinava a odvazna a deti zadrziavali v tych napinavych chvilkach dych! :) Su tam fantasticke obrazky a ked sme ju vratili do kniznice, mladsi syn sa uz viackrat na nu pytal, takze si ju zrejme znovu niekedy poziciame a precitame.

   Odstrániť
  3. veru, je tak správne hrdinská! :)

   Odstrániť
  4. veru, je tak správne hrdinská! :)

   Odstrániť