streda 29. augusta 2018

Pes - poklad na štyroch nohách

Pojinkova téma:

Pes - poklad na štyroch nohách


Ako len Pojinko a deti ľúbia knižky, ktoré sú venované zvieratkám! A nemyslím ani tak encyklopédie, hoci to je úžasný druh literatúry, ale hovorím o príbehoch. Takých, ktoré chytia za srdce. Chytia a pohladia ho... Jedna z mojich najobľúbenejších je táto. Ale písal som už o mnohých. A je prakticky jedno či sú o červíkovi :) alebo o slonovi. Hlavne, aby boli kvalitné a prínosné.
Pojinko mal už ale aj viaceré tematické články, zamerané špeciálne na jeden druh zvieratka. Napríklad na mačičky a mačičičky :) Ale už sa, samozrejme, venoval aj psíkom. A bude sa im venovať ešte aj teraz. Veď psíkovia si to zaslúžia! A zaslúžia si omnoho viac! Pritom nechcú viac ako byť ľúbené...


Pes tutulák - Daniel PennacV prvom rade musím povedať, že nejde o preklep, ale o slovnú hračku v názve. Teda náš pes, vlastne Pes (lebo to je jeho meno) nie je len taký nejaký tulák, on je rovno tutulák :)
A v neposlednom rade musím podotknúť, že je to jedna z najkrajších knižiek o psoch... Naozaj. 
Autor je vo Francúzsku pomerne uznávaný, u nás sa pred časom uviedol zaujímavou knižkou Vlčie oko. Mala úžasý, umelecký dizajn a skvelú atmosféru, ale zázrak sa nekonal... čakal som od nej viac, vzhľadom na jej povesť. Možno bola ale chyba na mojej strane, možno som mal prehnané, či úplne mylné očakávania. Skúste a uvidíte. Za našu dnešnú knižku sa ale môžem zaručiť celým telíčkom a srdiečkom! Sklamaný nebude nikto. A nadšený bude každý. Je to prekrásny a pomerne originálny (pretože o psíkoch bolo toho popísané už toľko a zasadené boli snáď do všetkých možných i nemožných situácií, že sa niečo úplne nové vymyslieť už dávno nedá) príbeh, ktorý má neuveriteľnú silu. Pôsobí na čitateľa priam nevídane. So psíkom som prežíval všetky dobrodružstvá, utekal som s ním, skrýval sa, plakal, i tešil, stal som sa ním! A každučká minúta, každá jedna veta na jeho putovaní za šťastím a za ľudským priateľom ma napĺňala tak, že viac nehy a dobroty sa už do mňa nevošlo, lebo by som pukol ako Mechúrik koščúrik ;)
Určite veľa robí aj fakt, že autor je sám veľkým milovníkom zvierat a priateľom psov. Ale tiež aj to, že je to jednoducho výborný spisovateľ. A žiaden remeselník, ale pán umelec. Jeho jazyk, štylistická úroveň, to, akým spôsobom k sebe kladie slová, vytvára vety a koncipuje príbeh... je naozaj nekonvenčné a na míle vzdialené bežnému, tradičnému, (a často banálnemu) rozprávačskému postupu.
Nehovoriac o posolstve knihy - čiže nebuďte psovi pánom, ale partnerom!
Takže si to zhrňme do štyroch slov: Určite si knihu prečítajte. :)

Má jedinú nevýhodu pre omladinu - font písma je hádam menší než novinový text :O

Na záver slová autora z krásneho a veľmi osobného doslovu: 
"Nie som odborník na psov. Som iba ich priateľom. Možno som aj ja tak trochu pes. Narodil som sa v ten istý deň ako môj prvý pes. Potom sme spolu vyrastali. Ale on dospieval oveľa rýchlejšie ako ja. Ako jedenásťročný bol už skúsený a reumatický starec. Ja som bol stále bláznivé šteňa. Zomrel a ja som veľmi plakal."


info:
vydal: Asociácia Corpus, 2016
počet strán: 84
menší, atypický formát, mäkká väzba
vek: 10+
pre chlapcov a dievčatá, ale rozhodne aj dospelých, a pre každého, kto túži po psoviJa som tu len pes - Jutta RichterPamätáte si ešte na knižku Ja som tu len mačka? Bola to milá a nápaditá spoveď mačky, ktorá opisuje svoje spolužitie s ľuďmi. Presne v takomto duchu je aj táto psia verzia. Jednoducho je to pôvabná knižka, pri ktorej sa zabavíte i zamyslíte. Nielenže tam je psík hlavný hrdina, nielenže sledujeme všetko jeho očami, ale on, práve on, a nik iný, je aj rozprávačom svojho životného príbehu.
Majitelia psíka budú z knižky nadšení, a zrejme sa stane ich malou psou bibliou. :)


info:
ilustrácie: Hildegard Müller (zlaté, kostrbaté čiernobiele kresby)
vydal: Perfekt, 2017
počet strán: 112
klasický formát, pevná väzba
vhodný čitateľský vek: 10+
pre všetkých psíčkarov, malých aj veľkých

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára